Maj w Puszczy Bukowej (2021)

TRASA: szlak zielony/ Szwedzki Bruk - Droga Chojnowska- Szwedzki Młyn-Grób Otto Jaeckel-Posągi słowiańskich bogów



Głaz tzw. Morowiec z krzyżem lotaryńskim, 1773



 



Pies na Szwedzkim Bruku



Szwedzki Młyn


Droga Chojnowska

Dwa nagrobki i wielki metalowy krzyż to prywatny „cmentarz” rodziny Jaeckel. Znajduje się on na niewielkim wzgórzu przy pozostałościach Szwedzkiego Młyna. Jest tam pamiątkowy nagrobek Otto Jaeckela (podczas renowacji napisu zapomniano o literze „l”), który poległ w czasie I wojny światowej we Francji i dużo bardziej zniszczony nagrobek Friederike Jaeckel. Obok, kilka lat temu, ktoś postawił wysoki metalowy krzyż ewangelicki.

Rodzina Jaeckel była właścicielem Szwedzkiego Młyna w XIX wieku. Friedrich Jaeckel kupił go w 1838 r. i uruchomił produkcję papieru i worków dla pobliskiej cementowni Stern. Cystersi z Kołbacza już w XIII w. wykorzystywali wody przepływającego tędy strumienia Chojnówka do obracania kół młyńskich. W czasie wojny trzydziestoletniej młyn do wytwarzania prochu wykorzystywali Szwedzi – stąd zachowana do dziś nazwa Szwedzki Młyn.

W 1880 r. kupił go Johannes Baumeister i stworzył w nim popularną restaurację. Po wojnie niezagospodarowane zabudowania popadły w ruinę i zostały rozebrane. Dziś można znaleźć tylko ich fundamenty. (źródło: wszczecinie.pl)

 





Posągi słowiańskich bóstw na jednym ze wzgórz.
Krąg wytyczają tam drewniane słupy z pieczołowicie wyrzeźbionymi twarzami pogańskich bóstwm, na środku wielki kamień z krzyżem.













Ruiny - Szwedzki Młyn

Ruiny - Szwedzki Młyn













Głaz tzw. Morowiec z krzyżem lotaryńskim, 1775



Komentarze