Przez Anklam do Świnoujścia

Jeśli nad morze, niespiesznie i z planem zwiedzenia małych, urokliwych miasteczek,  to do Świnoujścia przez Ueckermünde i Anklam. Warto!

A w Anklam wita nas...


Domy mieszczańskie z XIV wieku




Pomnik braci Lilienthal ) Otto i Gustawa. Obaj urodzeni właśnie w Anclam. Otto - bez wątpienia był ojcem światowego szybownictwa i prekursorem lotnictwa. Połączył teorię z praktyką. Dla upamiętnienia jego zasług od stycznia 1938 r. jest ustanowiony i przyznawany za najlepsze wyczyny w sporcie szybowcowym Medal Lilenthala.
Gustaw był nie tylko doradcą brata. Wykonywał również wiele części do jego konstrukcji. Po śmierci Otta pracował nad jego szybowcem – skrzydłowcem. Zmarł w Berlinie, 1 lutego 1933 r. Otto 9 sierpnia 1896 r. startuje do swojego ostatniego lotu. Szybowiec dostał boczny wiatr. Spadł na ziemię. Jego pilot w osobie własnej konstruktora Otto, doznał nie tylko złamania kręgosłupa. Mimo wysiłków berlińskich lekarzy nie udało się go poskładać zmarł 10 sierpnia 1896 r.  (źródło: samoloty.pl)
W mieście znajduje się muzeum poświęcone Otto Lilienthalowi.



Miejski rynek zdobi fontanna z gryfem.




Wśród kilku kościołów wrażenie robi kościół Mariacki.
Główna część kościoła pochodzi z XIV w. Boczne kapliczki zostały wybudowane w XV wieku dla bocznych ołtarzy. W XVII w. zamożne rodziny z Anklam chowały tu swoch bliskich. Drewniane ściany kapliczek przedstawiają alegorie oraz dzieje biblijne. 
Na filarach i sklepieniu zobaczymy freski z II poł. XIV w.















Kącik zabaw dla dzieci


W zamian za darowiznę na rzecz kościoła można "poczęstować się" książką. Wśród nich również powieści polskich autorów. Wszystkie po niemiecku.






Świnoujście, kierunek - STAWA MŁYNY











Komentarze